Symposium Schedule at a Glance

May 22, Wednesday

May 23, Thursday

May 24, Friday

May 25, Saturday

10:00 – 12:00 Registration

 

 

Workshop (HitronTechnologies)

 

 

 

 

 

 

09:00 – 12:00

Bioinformatics & Computational Biophysics

(Carmay Lim)

Chair: Carmay Lim

09:00 – 09:40 Gordon M. Crippen (PL3)

09:40 – 10:05 Ting-Kuo Lee (I04)

10:05 – 10:30 Kun-Mao Chao (I05)

10:30 – 10:40 Group Photo Session

10:40 – 11:10 COFFEE BREAK

Chair: Ying-Chieh Sun

11:10 – 11:35 Jenn-Kang Hwang (I06)

11:35 – 12:00 Chih-Jen Lin (I07)

09:00 – 12:00

New Methods

(Yen-Ho Chu)

Chair: Guor-Rong, Her

09:00 – 09:40 Joseph A. Loo (PL8)

09:40 – 10:00 Yu-Ju Chen (I11)

10:00 – 10:20 Yen-Peng Ho (I12)

10:20 – 10:50 COFFEE BREAK

Chair: Jen-Taie Shiea

10:50 – 11:30 Bing Yan (PL9)

11:30 – 11:50 Shau-Chun Wang (I13)

09:00 – 10:30

Felicia Chen-Wu Memorial Lecture

 

09:00 – 09:10 Introduction: Andrew H.-J. Wang

09:10 – 10:30 Felicia Chen-Wu Memorial Lecture

10:30 – 11:00 COFFEE BREAK

Chair:

11:00 – 12:30

Selected Student Poster Presentation

LUNCH BREAK

LUNCH BREAK

LUNCH BREAK

 

14:00 – 17:20

Structural Biology I

(Hanna S. Yuan)

14:00 – 14:30 Opening Ceremony

President: Andrew H.-J. Wang

Chair: Hanna S. Yuan

14:30 – 15:10 Masahiro Shirakawa (PL1)

15:10 – 15:30 David C. D. Hsiao (I01)

15:30 – 16:00 COFFEE BREAK

Chair: Shwu-Huey Liaw

16:00 – 16:40 Wei Yang (PL2)

16:40 – 17:00 Chun-Jung Chen (I02)

17:00 – 17:20 Hanna S. Yuan (I03)

17:30 – 19:00 Reception & General Assembly

 

19:00 – 21:00

Poster Session

(Poster Competition)

 

13:00 – 17:30

Genomics & Proteomics

(T. B. Shih )

Chair: David C. D. Hsiao

13:00 – 13:40 Jeremy Tame (PL4)

13:40 – 14:20 Tian-Yow Tsong (PL5)

14:20 – 14:40 Yeou-Guang Tsay (I08)

14:40 – 15:10 COFFEE BREAK

Chair: Sheng-Chung Lee

15:10 – 15:50 Udo Heinemann (PL6)

15:50 – 16:30 Soichi Wakatsuki (PL7)

16:30 – 16:50 Z. F. Chang (I09)

16:50 – 17:10 Shui-Tein Chen (I10)

17:30 – 19:00

Dinner Hosted by President Wang

(by invitation only)

19:00 – 21:00

Poster Session

13:00 – 17:30

OYI Lecture

13:00 – 13:10 Introduction: Tai-huang Huang

13:10 – 13:50 Konan Peck (OYI)

New Methods

(C.Y. Dong)

Chair: Chen-Yuan Dong

13:50 – 14:30 Robert M. Clegg (PL10)

14:30 – 14:50 Chi-Hung Lin (I14)

14:50 – 15:20 COFFEE BREAK

Structural Biology II

(Shan-Ho Chou)

Chair: Shan-Ho Chou

15:20 – 16:00 Zihe Rao (PL11)

16:00 – 16:40 Xianglei Yang (PL12)

16:40 – 17:00 Chin Yu(I15)

17:00 – 17:20 Chi-Fon Chang (I16)

18:00 – 21:00 Banquet

20:00 – 21:00

Banquet Speaker: Sunney I Chan