Announcement
Organizing Committee
Scientific Committee
Local Committee
Sponsors
Symposium Schedule at a Glance
Scientific Program
General Information
On Line Registration
Download All Files Below Here
Join Member
Registration Form
Instruction for Electronic Abstract Submission
Abstract Sample
Abstract Form
Rules of Poster Competition
Poster Abstracts
Pictures

Scientific Program

The 8th Annual Meeting and Symposium on Recent Advances in Biophysics

Registration

  • May 22, 08:30 – 11:00; 13:00 – 15:00
  • May 23, 08:30 – 11:00; 13:00 – 15:00
  • May 24, 08:30 – 11:00; 13:00 – 15:00
  • May 25, 08:30 – 11:00

Scientific Program

◆May 22, Wednesday

14:00 – 17:20
Structural Biology I
Hanna S. Yuan and Shwu-Huey Liaw, Co-chairs

14:00 – 14:30
Opening Ceremony: Andrew H.-J. Wang, President

14:30 – 15:10
Masahiro Shirakawa, Yokohama City University
Structures of proteins that recognize a membrane receptor or chemically modified DNA (PL1)

15:10 – 15:30
David C. D. Hsiao, Academia Sinica
Structure of a GTPase in the chloroplast translocon (I01)

15:30 – 16:00
COFFEE BREAK

16:00 – 16:40
Wei Yang, National Institutes of Health
Crystal structures of an error-prone and lesion bypass DNA polymerase (PL2)

16:40 – 17:00
Chun-Jung Chen, Synchrotron Radiation Research Center
Crystal Structure of Nucleoside Diphosphate Kinase from Bacillus halodenitrificans, an Implication of Anaerobic Mechanism (I02)

17:00 – 17:20
Hanna S. Yuan, Academia Sinica
Bacterial defense and offense mechanisms using nucleases (I03)

17:30 – 19:00
Reception & General Assembly

19:00 – 21:00
Poster Session
Lou-Sing Kan, Chair

◆May 23, Thursday

09:00 – 12:00
Bioinformatics & Computational Biophysics
Hoong-Chein Lee and Ying-Chieh Sun, Co-chairs

09:00 – 09:40
Gordon M. Crippen, University of Michigan
Protein Folding Potentials: Progress and Pitfalls (PL3)

09:40 – 10:05
Ting-Kuo Lee, Academia Sinica
The guided simulated annealing method applied to protein folding problem (I04)

10:05 – 10:30
Kun-Mao Chao, National Yang-Ming University
MAVG: Locating CpG Islands in a Genomic Sequence (I05)

10:30 – 10:40
Group Photo Session

10:40 – 11:10
COFFEE BREAK

11:10 – 11:35
Jenn-Kang Hwang, National Chiao Tung University
The relationship between disulfide patterns and protein structures (I06)

11:35 – 12:00
Chih-Jen Lin, National Taiwan University
Support vector machines for protein classification/prediction (I07)

12:00 – 13:00
LUNCH

13:00 – 17:30
Genomics & Proteomics
Sheng-Chung Lee and C.D. Hsiao, Co-chairs

13:00 – 13:40
Jeremy Tame, Yokohama City University
Protein crystallography at YCU (PL4)

13:40 – 14:20
Tian-Yow Tsong, University of Minnesota College of Biological Sciences
Protein Conformational Fluctuation and Free Energy Transduction -- Na, K-ATPase as a Brownian Motor (PL5)

14:20 – 14:40
Yeou-Kwa Tsai, National Taiwan University
A strategy for identification of post-translational modifications using liquid chromatography-tandem mass spectrometry (I08)

14:40 – 15:10
COFFEE BREAK

15:10 – 15:50
Udo Heinemann, Freie University Berlin
Structural Genomics: Concepts and Approaches Taken at the Berlin Protein Structure Factory (PL6)

15:50 – 16:30
Soichi Wakatsuki, High Energy Accelerator Research Organization
Target oriented structural genomics on posttransplational modification and protein transport (PL7)

16:30 – 16:50
Z. F. Chang, National Taiwan University
Human Thymidine Kinase Is Degradated by the Ubiquitin-proteasomal Pathway in a Phosphorylation Dependent Manner (I09)

16:50 – 17:10
Shui-Tein Chen, Academia Sinica
Proteomic study of Bacillus stearothermophilus (I10)

17:30 – 19:00
Dinner Hosted
by President Andrew H.-J. Wang (by invitation only)

19:00 – 21:00
Poster Session
Yen-Chywan Liaw, Chair

◆May 24, Friday

09:00 – 12:00
New Methods
Guor-Rong, Her and Jen-Taie Shiea, Co-chairs

09:00 – 09:40
Joseph A. Loo, UCLA
Mass Spectrometry for De Novo Protein Sequencing and for Studying Protein Complexes (PL8)

09:40 – 10:00
Yu-Ju Chen, Academia Sinica
Gas-Phase Stabibility of Oligonucleotide Complexes with Drugs Revealed by Tandem Mass Spectrometry (I11)

10:00 – 10:20
Yen-Peng Ho, National Dong Hwa University
Application of Proteome Database Searches and LC-MS for Microbial Analysis (I12)

10:20 – 10:50
COFFEE BREAK

10:50 – 11:30
Bing Yan, ChemRx Advanced Technologies, Inc.
Applications of high-throughput parallel LC/MS and other analytical methods in combinatorial chemistry and drug discovery (PL9)

11:30 – 11:50
Shau-Chun Wang, National Chung Cheng University
Determination of Biological Small Molecules Using Novel Electrospray LC-MS Techniques: Mixed Mode Chromatography and Chemometrics(I13)

12:00 – 13:00
LUNCH

13:00 – 17:30
OYI Lecture, New Methods and Structural Biology II
Tai-huang, Huang , C.Y. Dong and Shan-Ho Chou, Co-chairs

13:00 – 13:50
OYI Lecture

13:00 – 13:10
Introduction: Tai-huang, Huang, Academia Sinica

13:10 – 13:50
Konan Peck, Academia Sinica
Physical and Chemical Aspects of Biochip Technologies (OYI)

13:50 – 14:50
New Methods
Chen-Yuan Dong, Chair

13:50 – 14:30
Robert M. Clegg, University of Illinois at Urbana-Champaign
Imaging in Skin and Plants: Using Photons and Fluorescence Lifetimes to Find the Molecules and Quantify the Information (PL10)

14:30 – 14:50
Chi-Hung Lin, Yang Ming University
Patterned Cell Culture for Biomimetic Studies (I14)

14:50 – 15:20
COFFEE BREAK

15:20 – 17:20
Structural Biology II
Shan-Ho Chou, Chair

15:20 – 16:00
Zihe Rao, Tsinghua University, Beijing
Structural Genomics Initiative in China: another 1%? (PL11)

16:00 – 16:40
Xianglei Yang, The Scripps Research Institute
Crystal Structure of a Human tRNA Synthetase Cytokine (PL12)

16:40 – 17:00
Chin Yu, National TsingHua University
The NMR approach for Drug Design against Restenosis(I15)

17:00 – 17:20
Chi-Fon Chang, Academia Sinica
Solution Structure and Dynamics of the Lipoic Acid-bearing Domain of Human Mitochondrial Branched-Chain α-Ketoacid Dehydrogenase Complex (I16)

18:00 – 21:00
Banquet

20:00 – 21:00
Banquet Speaker, Sunney I. Chan, Academia Sinica

◆May 25, Saturday

09:00 – 10:30
Felicia Chen-Wu Memorial Lecture
Andrew H. -J. Wang, Chair

09:00 – 09:10
Introduction: Andrew H.-J. Wang, Academia Sinica

09:10 – 09:40
Prof. Tseng, vice President of Sinica

09:40 – 10:10
Prof. Lin, Member of Academy

10:10 – 10:40
Prof. Ru, Member of Academy

10:40 – 11:00
COFFEE BREAK

11:00 – 12:30
Selected Student Poster Presentation
Lou-Sing Kan, Chair